tulokset
Valkeakosken Kalaveikkojen uistelujaosto järjestää vetouistelu-cupin Vanajalla, johon kuluu 4
osakilpailua. Jokaisessa osakilpailussa palkitaan vain voittaja sekä suurimman kalan saanut
venekunta, mestaruusuistelussa palkitaan 3 parasta venekuntaa.
Kauden päätteeksi palkitaan cupin 3 parasta venekuntaa.
Venekunnasta vähintään yhden henkilön täytyy kuulua Valkeakosken Kalaveikkoihin ja hän toimii
venekunnan ”kipparina” ja osakilpailupisteet kerätään hänen nimiinsä. Venekuntien tulee kuitenkin
ottaa huomioon, että Wanaja-cupin viimeinen osakilpailu on samalla myös Kalaveikkojen
mestaruusuistelu ja mestaruus titteli annetaan cupin viimeisessä osakilpailussa parhaiten
sijoittuneelle venekunnalle, joka koostuu ainoastaan Valkeakosken Kalaveikkojen jäsenistä.
Osakilpailut:
TO 9.7. klo 17-21 KUHA-kisa alamitta 45cm
KE 29.7. klo 17-21 3-kalankisa
TO 27.8. klo 17-21 AHVEN-kisa alamitta 25cm
SU 27.9. klo 10-17 VKV mestaruusuistelu 5-kalankisa
Kilpailukeskuksena toimii Sääksmäen Silta-kahvilan laituri
Kisa-alueena on Vanajanselän yhtenäisluvan alue.
Kipparikokous 15min ennen kisa-ajan alkua, paluuaika sovitaan kipparikokouksessa.
Säännöt:
- Osallistumismaksu 25€/venekunta, Yksinuistelijat 15€ (alle 18-v kalastajia ei lasketa venekunnan
miehistön lukumäärään ja mikäli koko venekunta muodostuu alle 18-v kilpailijoista, niin
osallistuminen on ilmaista.
Venekunnasta vähintään yhden henkilön tulee kuulua Valkeakosken Kalaveikkoihin. - Vaparajoitus max 8 vapaa (mestaruusuistelussa 10), vieheiden lukumäärää ei ole rajoitettu, ns.
jäykkä takila lasketaan yhdeksi vavaksi. - Kalat punnitaan pyöreinä, jäitettynä ja VERESTETTYINÄ. Kilpailukalat, joita kilpailijat eivät
halua pitää itsellään, myydään ja käytetään ihmisravinnoksi. Näistä saaduilla rahoilla rahoitetaan
cupin palkintoja. - Vain vetouistelu on sallittu, eikä viehettä saa heittää. Kalastus ajelehtivasta tai paikallaan
pysyvästä veneestä on kielletty. - Kilpailijat kilpailevat omalla vastuullaan ja ovat vastuussa sääntöjen noudattamisesta.
- Punnitustuloksen ollessa sama ratkaisee suurin kala sijoituksen, tämän jälkeen arpa
- Cupin pisteytys:
Jokaisesta osakilpailusta 3 osallistumispistettä. Voittaja saa 10 pistettä, 2.sija 9 pist., 3.sija 8 jne…
Mestaruusuistelussa voittaja saa 15 pistettä, 2. sija 14 pist., 3. sija 13 pist jne…
Cupissa KOLMEN osakilpailun pisteet + kaikki osallistumispisteet lasketaan yhteen
lopputuloksissa.
Suurimman pistepotin kerännyt venekunta voittaa Wanaja-cupin.
Lisätiedot: Juha Mutanen 0405086745 / juhamutanen77@gmail.com
Tulokset:
29.7.2026:
Wanajacupin 3-kalan kisa uisteltiin 29.7. Paikalle saapui jälleen 10 venekuntaa ja nyt meidän omaan cuppiin on osallistunut jo 13 eri venekuntaa.
Kala söi nihkeästi kilpailupäivänä, mutta kärkikaksikko löysi kuitenkin hienosti kaloja. Kilpailun voitti venekunta Mika Rytkönen ja Mikko Raivio. Kilpailun toiselle sijalle tuli Mikko Järvinen ja J-P Uschanoff. Heillä oli lisäksi kilpailun suurin kala, joka oli hauki 6230g.

Wanajacupin pistetilanne näyttää nyt tältä. Cupin loppupisteisiin lasketaan kolmen osakilpailun pisteet sekä kaikki osallistumispisteet. Mestaruusuistelussa tarjolla oleva pistepotti on suurempi ja silloin voittajalle on tarjolla 15pist, kakkossijalle 14, jne.
Wanajacup jatkuu torstaina 27.8. ja silloin vuorossa on ahvenuistelu, alamitta 25cm.

9.7.2026:
Tiistaina 9.7. uisteltiin Wanajacupin avauskisa, joka oli nimeltään kuhauistelu. Kilpailumuotona oli määräkisa ja alamittana 45cm. Kehnosta säästä huolimatta paikalle oli saapunut 10 venekuntaa! Todella hieno homma.
Päivän suurimman kuhan uisteli Eija Päiväniemen ja Hannu Kujanpään venekunta, kuhalla oli painoa 2280g.
Kisan 2. ja 3. suurimmat kuhat mahtuivat voittajan kanssa 40g marginaaliin.
Kokonaiskisan voitti Mikko Järvisen ja J-P Uschanoffin venekunta 12 kuhalla, jotka painoivat yhteensä 13450g, kakkoseksi tuli Sami Isoherrasen ja Tatu Kuismasen venekunta 11 kuhalla, jotka painoivat yhteensä 11280g. Kolmanneksi uisteli Sami Salomaan venekunta 7950g tuloksella.
Wanajacup jatkuu KE 29.7. klo 17-21. Silloin on vuorossa 3-kalan kisa, eli jokaiselta venekunnalta punnitaan maksimissaan 3 haukea, 3 kuhaa ja 3 ahventa.
Hauki 60cm x1, Kuha 43cm x3, Ahven 25cm x5
Jokaisesta täydestä (3kpl) kalalajista saa 1000 lisäpistettä yhteistulokseen, eli täydellä kortilla yhteistulokseen lisätään 3000 pistettä.
Toivottavasti saadaan yhtä hyvin porukkaa liikkeelle myös silloin.

